dziecko / rozwój

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to nic innego, jak zabawki stymulujące rozwój dziecka poprzez bezpośredni wpływ na zmysły: wzroku, słuchu i dotyku. Są to zabawki, które mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, nie służą bowiem tylko przytulaniu i zwykłej zabawie, ale przede wszystkim zapewniają element edukacyjny.

Przykłady zabawek sensorycznych to np. miękkie, pluszowe książeczki, kostki polisensoryczne, wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, a dla starszych dzieciaków np. plastelina czy ciastolina. Wszystkie zabawki tego rodzaju mają dużo zalet, dlatego warto kupować je dzieciom już od pierwszych tygodni życia.

Zmysł dotyku pobudzany jest poprzez odpowiednią strukturę zabawki. Wykorzystanie różnych faktur, materiałów, wypustek, ale również sposób wypełnienia zabawki kulkami lub ziarenkami, zachęca do poznawania i odkrywania. Bodźce słuchowe zapewniaja zabawki typu pozytywki, zwięrzatka wydające pewne odgłosy, zabawki zbliżone do instrumentów muzycznych itp. Od pierwszych tygodni życia, warto też pobudzać zmysł wzroku. W pierwszych dniach życia dzieci własciwie nie widzą, ale mimo to warto delikatnie stymulowac wzrok zabawkami w intensywnych kolorach i wyraźnych kształtach.

Zabawki sensoryczne uczą kreatywności, wzbudzają pozytywne emocje, ciekawość. Są podstawą rozwoju małego dziecka, które stopniowo poznaje nowe kolory i kształty. Tego typu zabawki polceane są szczególnie dla dzieci, u których zaobserwowano SI, czyli zaburzenia intergracji sensorycznej. Objawia się dysfunkcjami, związanymi z obniżoną wrażliwością na bodźce, koordynacją ruchową lub np. opóźnonym rozwojem mowy.

Z racji, że zabawki są nieodłączną częścia dzieciństwa, warto przy zakupie kierować się nie tylko rozsądkiem, ale przede wszystkim potrzebami maluszka. Dobrze jeśli zabawka, oprócz swojej podstawowej funkcji jaką jest radość i zainteresowanie dziecka, spełniała również dodatkowe funkcje- w przypadku zabawek sensorycznych – funkcję edukacyjna.

.