dziecko / rozwój / zabawa

Zabawki idealne dla noworodka

Pierwsze tygodnie życia maleństwa jest to czas, w którym maluch jest niezwykle wrażliwy na wszystkie bodźce ze świata zewnętrznego. Pomimo, że zmysł wzroku dopiero się wyostrza, to pozostałe zmysły jak dotyk czy słuch sa już bardzo dobrze rozwinięte. Nie jest więc prawda, że nie warto kupować noworodkowi zabawek, z racji, że większość czasu po prostu przesypia. Jest to bowiem najlepszy czas do poznawania nowych dźwięków, zupełnie innych od tych, które maluch słyszał będąc jeszcze w brzuchu u mamy, czy nowych faktur np. miękkiego kocyka czy pluszowej zabawki.

Dziecko tuż po urodzeniu słyszy głównie tony wysokie. Z pewnością rozpoznaje głos rodziców czy rodzeństwa. Warto więc nie tylko mówić do maluszka, ale również puszczać mu cicho spokojną muzykę. Idealnym rozwiązaniem może być zamontowanie w łóżeczku karuzeli z pozytywką, ktora jednocześnie będzie pobudzac do aktywności zmysł wzroku.

Wszystkie zabawki jakie kupujemy maluszkowi powinny pochodzić z dobrego źródła i być oznaczone odpowiednimi certyfikatami, świadczącymi o tym, że są bezpieczne dla dziecka.

Pierwsze zabawki, które wzbudzą zainteresowanie dziecka w pierwszych tygodniach życia powinny byc w intensywnych kolorach np. żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym ale też czarnym i białym. Dobrze jeśli zabawki są wzorzyste, maja zróżnicowaną fakturę, wydają dźwięki lub nadają się do zawieszenia na głową malucha. Należy pamiętac o tym, że niemowlak nie potrafi jeszcze trzymać zabawek w ręku.

Ważne jest aby nie bombardować noworodka zbyt dużą ilością zabawek i zbyt dużą liczbą bodźców ze świata zawnętrznego. Maluszek musi mieć czas do tego, aby oswoić się z nową sytuacją oraz poznać nowe kształty i kolory.

.