rozwój / zabawa

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka ?

Półki sklepowe zapełnione są obecnie tysiącami zabawek dla dzieci w każdym wieku. Wybór jest na tyle duży, że wybór konkretnego produktu nie jest łatwy. Czym się więc kierować przy zakupie nowej zabawki ? Wygląd? Marka? Producent czy cena?

Z pewnością te wszystkie wymienione kwestie mają bardzo duże znaczenie. Najważniejszą jednak i niepodważalną kwestią jest jednak bezpieczeństwo. Przy zakupie nowej zabawki konieczne jest dostosowanie jej do wieku dziecka, tak aby np. zabawka dla niemowlaka nie posiadała małych elementow. Zabawki koniecznie muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów. Nie mogą być pokryte szkodliwymi i toksycznymi substancjami. Trzeba być świadomym, że dziecko, zwłaszcza małe, wszystkie zabawki bierze do ust.

Przy wyborze odpowiedniej zabawki warto zastanowić się nad celem zakupu. Zabawka ma spełniać funkcję edukacyjną czy być po prostu pochłaniać czas malucha? Ma być estetyczna czy funkcjonalna? Pamiętajmy jednak o tym, że najlepiej kupowac zabawki, spełniające wszystkie te kryteria. Idealna zabawka powinna zainteresować malucha na dłuższy czas, niż przysłowiowe pięć minut, powinna być prosta w użytkowaniu a przede wszystkim spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Warto kupować zabawki rodzimych producentów, albo chociaż te wyprodukowane na terenie UE.

Zabawki powinny przede wszystkim pobudzać zmysły dziecka, takie jak: wzrok, słuch oraz dotyk. Dobrze więc jeśli zabawka ma ciekawą, przyjemną w dotyku fakturę oraz intensywne, zróżnicowane kolory. Bardzo popularne są ostatnio zabawki drewniane, które równocześnie są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku ze wględu na bezpieczny surowiec wykorzystany do produkcji.

W przypadku zabawek, również działa zasada – im mniej, tym lepiej. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszej ilości zabawek, ale dobrej jakości. Niewykluczone jest również, że za jakość trzeba będzie również więcej zapłacić, ale zadowolenie i bezpieczeństwo dziecka jest niepodważalnym argumentem Przy wyborze odpowiedniej zabawki, poza wymienionymi już wytycznymi, pamiętajmy również o upodobaniach malucha.

.